Zadaj pytanie Burmistrzowi

 

2011-07-20 14:57

Pytanie: Promocja

Czy mógłby Pan określić, jaki jest Pański cel promocji miasta Tarnowskie Góry? Czy chodzi Panu o pokazanie Tarnowskich Gór jako miasta-sypialni, gdzie fajnie się mieszka i jest trochę pozostałości po mecenacie Donnersmarcków, czy też może chciałby Pan pokazać miasto przyjazne dla inwestorów z wyznaczonymi strefami gospodarczymi, gdzie nie tylko dobrze się mieszka ale również i pracuje albo też chodzi Panu o pokazanie miasta, gdzie jest kanalizacja, parę odnowionych kamienic w centrum, ładny park miejski i wiele działek budowlanych bez uzbrojenia. Analizując działania promujące odnoszę wrażenie, że tak naprawdę nie ma określonego jednego konkretnego celu promocji oraz grupy docelowej. Skąd takie wnioski? - skupienie polityki informacyjnej tylko i wyłącznie z jednej strony na kanalizacji a z drugiej na wyszukiwaniu quasi artystyczno-kulturalnych wątków typu nagrywanie teledysku na zamku starotarnowickim czy w kopalni zabytkowej, czy też wywiady z „gwiazdami”, które pojawiły się w mediach ogólnopolskich oraz promowaniu miasta w galerii handlowej czy braniu udziału w konkursach na budowę placu zabaw. Powie Pan zaraz, że potrzebna jest dywersyfikacja oferty promocyjnej ale czy na pewno nie ma powodów do tego, aby popracować nad bardziej skuteczną promocją przynoszącą zamierzony cel, którego trzeba się trzymać i skrupulatnie realizować. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Słusznie Pan zauważył, że nie ma jednej określonej grupy docelowej. Prowadząc różnego rodzaju akcje promocyjne staramy się trafić do różnych - chociaż ściśle określonych grup docelowych. Tarnowskie Góry potrzebują inwestorów. Do tej grupy docelowej skierowana jest projekt "Inwestuj w Tarnowskich Górach" współfinansowany przez Unię Europejską. Zachęcamy do inwestowania właśnie tutaj, przedstawiając tereny inwestycyjne, warunki komunikacyjne i szereg atutów naszego miasta. Koszt tej promocji to ponad 300 tysięcy złotych. I jest zainteresowanie - inwestorów, ale także zagranicznych izb gospodarczych. W mieście inwestują developerzy, powstają nowe mieszkania i domy. Dlatego warto promować Tarnowskie Góry jako miasto, w którym dobrze się mieszka. Miasto w którym dobrze spędza się czas wolny. Liczba mieszkańców spada we wszystkich miastach, które teraz prześcigają się w walce o mieszkańców. I tu warto pokazywać także na nasze atuty kulturalne, sportowe itp. Jednocześnie staramy się promować Tarnowskie Góry jako miejsce, które warto odwiedzić turystycznie. Skupiamy się przede wszystkim na Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, ale nie tylko. Jest jeszcze Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach, Pałac w Rybnej i Park Wodny. Wbrew pozorom takie akcje promocyjne jak ta z teledyskiem zespołu Łzy mają ogromne znaczenie dla promocji naszego miasta. Kiedy o Tarnowskich Górach mówi się w mediach ogólnopolskich (np. Teleexpress) to możemy tylko zyskać. Zgodnie ze strategią rozwoju miasta - Tarnowskie Góry muszą rozwijać się wielotorowo. I taka też jest nasza strategia promocyjna. Jednocześnie czując potrzebę poprawy działań promocyjnych dokonałem zmian organizacyjnych w Urzędzie Miejskim. Za promocję odpowiada od niedawna nowy naczelnik - Pani Joanna Żuk. Myślę, że za jakiś czas będzie można ocenić jej działania.


2011-07-20 13:36

Pytanie: poszukuję

W Tarnowskich Górach mieszkała moja chrzestna Zofia Dziuk /ul.Sienkiewicza 10 /, gdzieś mieszka jej syn IRENEUSZ NOWAK.....nie znam adresu , nie mam kontaktu... jak uzyskać ?

Takie informacje można uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich, po uprzednim złożeniu wniosku o udostępnienie danych. Stosowny formularz znajduje się w katalogu usług Biuletynu Informacji Publicznej na stronie Urzędu Miejskiego pod adresem http://bip.tarnowskiegory.pl/?catid=263&parcat=182&t=menu


2011-06-22 22:58

Pytanie: Etyka

Mam krótkie ale chyba ważne pytanie z punktu widzenia etyki samorządowej: Czy radny np. Piekar Śląskich może być doradcą Burmistrza Tarnowskich Gór i "promować" sąsiednie miasto za "samorządowe" pieniądze? Czy to jest fair?

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z radnym nie może być nawiązywany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat. Radny nie może także pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że jakiś pracownik UM w Tarnowskich Górach jest radnym w innym mieście, bądź (co jest dopuszczalne) radnym powiatowym. Jakakolwiek inna próba ograniczania łączenia roli radnego z pracą w UM byłaby ograniczeniem biernego prawa wyborczego i naruszeniem swobód konstytucyjnych. Natomiast w jaki sposób pracownicy UM wykorzystują swój czas wolny i swoje wynagrodzenie nie leży już w gestii pracodawcy.


2011-06-17 15:06

Pytanie: Hala targowa

Panie Burmistrzu, dziś widzę obok na stronie zdjęcie c City Center, gdzie promuje się nasze miasto i to mi się podoba. Jednocześnie bywalcy Hali targowej oglądają na rampie kolejowej za halą i jej parkingiem, istne pandemonium bałaganu, choć należałoby to opisać dosadniej. Ten widok zapamięta i wywiezie też stąd pasażer każdego pociągu, bo on wprost rzuca się w oczy pozostając na długo jedyną wizją szacownego Miasta Gwarków. Brakuje tylko tego, żeby jakiś reporter ogólnopolskich mediów zabłądził na estakadę, a trafimy do świadomości całej Polski jako przykład niekonwencjonalnego zagospodarowanie przestrzeni centrum city. Na nic zdadzą się wysiłki w City Centrum Silesia, posprzątany park, odnawiane powoli, ale sukcesywnie domy i kilka innych sympatycznych rzeczy. Polska zobaczyć ten kawałek miasta, bo Pan wie jakie są media. Stąd moje pytanie: Czy - jesli akurat nie jest to reklama miejskiego wysypiska śmieci - nie zechciałby Pan podjąć jakiś działań wobec właściciela lub użytkownika tego - przepraszam - bajzlu, na rzecz tego, by on zniknął z pejzażu lub prznajmniej został zasłonięty? Na początek może to być łagodna perswazja. To zresztą świetne miejsce na reklamę, bo wielu wychodzących z Hali na parking, siłą rzeczy spogląda w tę stronę, gdzie z powodzeniem mógłby być prezentowany np. napis "TG=porządek i ład", a nawet portrety włodarzy, lub kandydatów na włodarzy miasta, którzy też zapewne to hasło wciągną na swoje sztandary. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Dziękuję za sygnał. Wybrałem się na miejsce i muszę przyznać Panu rację. Faktycznie nie wygląda to dobrze. Przekazałem sprawę komendantowi Straży Miejskiej. Ustalimy kto jest odpowiedzialny za ten teren i od tej osoby będziemy się domagać uporządkowania terenu.


2011-06-14 18:57

Pytanie: Plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy północ

Kiedy przewidziane jest watwierdzenie planu zagospodarowania dzielnicy północ T. Gór? Czy istniejący do tej pory R.O.D. Wypoczynek w dzielnicy Pniowiec ujęty jest w projekcie planu jako ogród działkowy?

Odpowiadając na Pani pytanie informuję, że plan dla północnych dzielnic miasta będzie zatwierdzany pod koniec bieżącego roku, a R.O.D. Wypoczynek jest ujęty w dokumencie, jako ogród działkowy.


2011-05-31 08:59

Pytanie: Bezpieczeństwo

Wczoraj byłam wyjątkowo w centrum miasta i chcę zapytać jak wygląda bezpieczeństwo naszego miasta i wywiązywanie się z zakresu obowiązków naszych służb. Na portalu Urzędu znalazłam coś takiego "Większość naukowych koncepcji, umieszcza poczucie bezpieczeństwa, w grupie tzw. potrzeb egzystencjalnych. Uwzględniając potrzebę oraz nieuchronną konieczność podjęcia stosownej decyzji, wynikających z troski o bezpieczeństwo mieszkańców miasta, władze samorządowe w marcu 2006r. podpisały Porozumienie z Wojewodą Śląskim, w sprawie wdrażania na terenie gminy Tarnowskie Góry programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) “Bezpieczne Wspólnoty”." Moje pytanie wynika z faktu spotkania wczoraj 3 osób (cyganów) chodzących po mieście z piłami łańcuchowymi i nagabujących do kupna. Dodatkowo panowie byli nie kompletnie ubrani. Pytanie gdzie jest straż miejska, niech w końcu wyjdą w to miasto i pilnują porządku i kultury w mieście. Rozumiem, że jest ciepło ale to nie upoważnia jeszcze nikogo do rozbierania się publicznie.

Zdaję sobie sprawę z problemów wymagających rozwiązania i oczekiwań mieszkańców. Pani głos nie jest odosobniony. Od kilku dni Straż Miejska ma nowego komendanta. Będą zmiany - wśród zapowiedzianych między innymi wprowadzenie odpowiedzialności za rejony. Myślę, że musimy dać strażnikom nieco czasu, ale powinno być lepiej. Oczekuję tego tak samo, jak Pani.


2011-05-30 22:19

Pytanie: Obligacje Komunalne

Witam. Czy władze Tarnowskich Gór dla sfinansowania miejskich inwestycji, noszą się z zamiarem wyemitowania tzw. Obligacji Komunalnych notowanych na rynku Catalyst GPW? z poważaniem Leszek Ławryńczyk (leonbox@o2.pl)

W tej chwili jest prowadzona analiza wykonania budżetu 2011 i wieloletniej prognozy finansowej. Oprócz najważniejszego zadania, a więc modernizacji i budowy kanalizacji są także inne inwestycje do dokończenia i realizacji. To wszystko jest analizowane w aspekcie zmian proponowanych przez ministra finansów i zmian ustawy o finansach publicznych. Analiza trwa i nie wykluczamy żadnej z możliwości, które pomogą w realizacji naszych ambitnych planów.WAŻNE INFORMACJE

W związku ze wzmożonym ruchem pieszym oraz samochodowym w rejonie targowiska od 14 czerwca w obrębie ulic Lewka, Królika oraz Szymały, wprowadzona została nowa organizacja ruchu drogowego. 

 

Nowe oznakowanie uniemożliwia przejazd samochodów ulicą Królika na odcinku od ul. Szymały w kierunku ul. Rymera. Ustawione znaki przekierowują kierowców do wyjazdu ulicą Szymały, gdzie odwrócony został kierunek ruchu, ulicą Lewka w kierunku do ul. Opolskiej.

 

Nowa organizacja ruchu została wprowadzona ze względu na potrącenia pieszych oraz utrudnienia w ruchu w tym rejonie, mające miejsce w dni targowe. Przed wprowadzeniem projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Komendę Powiatową Policji w Tarnowskich Górach oraz zatwierdzony przez Starostę Tarnogórskiego – organ zarządzający ruchem na publicznych drogach gminnych Gminy Tarnowskie Góry.

 

Oznakowanie obowiązuje we wtorki i piątki w godzinach od 6.00 do 14.00, o czym informują zamontowane tablice informacyjne. Ruch jednokierunkowy na fragmencie ul. Szymały (od ul. Królika do ul. Lewka) został odwrócony na stałe. 

 

Prosimy kierowców o dostosowanie się do nowego oznakowania i zachowanie szczególnej ostrożności. 


Już w najbliższy piątek - 20 lipca na Blues w plenerze: The Deers i Makaron & Rico zaprasza Tarnogórskie Centrum Kultury. Wstęp wolny. Start pierwszego koncertu o 19.00.
Makaron & Riko - niezwykły duet bluesowy. Najbardziej rozpoznawalny wykonawca śląskiego bluesa. Marek Makaron Motyka - często występuje jako człowiek-orkiestra. [...]
» czytaj więcej
Bergfest czyli święto górnicze - jeszcze nie jako barbórka - obchodzono w Tarnowskich Górach już w końcu XVIII wieku w połowie lipca. Święta Barbara patronką górników stała się w połowie tego samego wieku także w mieście gwarków, na dodatek także w lipcu 2017 roku pogórnicze zabytki miasta wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, dlatego nawiązując do historii zapraszamy na Święto Śląska do Srebrnego Miasta nawiązujące do tego, co było, jest i będzie.
16 lipca 1784 roku w szybie Rudolphine odkryto złoża rud srebrnonośnych. Wkrótce potem na miejscu założono Królewską Kopalnię Fryderyk, uruchomiono także pierwszą w [...]
» czytaj więcej
Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach zapraszają do udziału w konkursie literackim pt. OPOWIADANIA TARNOGÓRSKIE 2018. Udział w konkursie może wziąć każdy mieszkaniec miasta i powiatu tarnogórskiego, który ukończył 16 lat. Opowiadania konkursowe muszą być tematycznie związane z Tarnowskimi Górami. Na prace czekamy od 26 marca do 7 września 2018 r. Na zwycięzców czekają 3 nagrody pieniężne oraz publikacja nagrodzonej pierwszym miejscem pracy w lokalnej prasie i na stronie internetowej Biblioteki oraz Urzędu Miejskiego.
Regulamin konkursu literackiego – Opowiadania Tarnogórskie 2018 w załączeniu poniżej
» czytaj więcej
Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej oraz Pałac w Rybnej zapraszają na kolejne koncerty z cyklu W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej. Najbliższy koncert odbędzie się 8.07 (niedziela), o godzinie 18.00 i zatytułowany jest: Klawesyn współczesny wśród śpiewu, metalu, afrykańskich mlasków i innych niesamowitości. Wykonawczynią koncertu będzie Małgorzata Klajn - klawesyn, znakomita klawesynistka młodego pokolenia, laureatka wielu konkursów klawesynowych. Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Gminy Tarnowskie Góry i Pałacu w Rybnej.
  Realizacją dźwięku zajmie się Krzysztof Sztekmiler, koncert poprowadzi Piotr Oczkowski. Następny koncert cyklu (12.07 (czwartek), godz. 18.00) zatytułowany: Dźwięki unoszą [...]
» czytaj więcej
W najbliższą sobotę od 12.00 do 22.00 Tarnogórskie Centrum Kultury zaprasza na wycieczkę w czasy pradawnych Słowian na tarnogórskiej ziemi.
Poznamy życie codzienne, zwyczaje, ubiory oraz rzemiosło takich plemion, jak Golęszyce, Opolanie i przede wszystkim Ślężanie. Wszak od nich najprawdopodobniej pochodzi nazwa naszego [...]
» czytaj więcej
Od niedzieli, 1 lipca 2018 roku, rozpoczynamy kolejny cykl koncertów promenadowych. Co tydzień, o godz. 17.00, będzie rozbrzmiewać muzyka orkiestr dętych. Tradycyjne brzmienie radosnej muzyki uprzyjemni nam czas niedzielnych spacerów. Organizator koncertów - Urząd Miejski w Tarnowskich Górach oraz Agencja Przerwa na kawę zapraszają
  01.07.2018 – Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnowskich Górach 08.07.2018 – Miejska Orkiestra Dęta Kalety 14.07.2018 – Tarnogórska [...]
» czytaj więcej
517 wydarzeń, 525 podmiotów, 3 838 osób zajmujących się organizacją wydarzeń artystycznych, 98 300 uczestników - dziś w Muzeum Śląskim w Katowicach podsumowano tegoroczną Industriadę. Industrialne statuetki i podziękowania trafiły do współorganizatorów wydarzenia - w tym do Tarnowskich Gór!
- W piątkowym „Rozruchu maszyn” oraz w sobotniej „Pełnej mocy”, organizowanych w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach udział wzięło prawie 5 [...]
» czytaj więcej
Drugi tegoroczny koncert w ramach ANNUM Festivalu odbędzie się w niedzielę 17 czerwca o godz. 21.00 w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Koncert na balkonie (z widownią na tarasie!) na skrzpcach barokowych da najlepszy w Polsce specjalista w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej - Zbigniew Pilch. Jak zwykle, koncert poprzedzą warsztaty muzyczne dla dzieci.
Skrzypce to jeden z najpopularniejszych, ale też najbardziej wymagających instrumentów. Nie ma żadnych śrubek, żadnych sprężyn, ani żadnego mechanizmu, a mimo to stanowi [...]
» czytaj więcej
To temat przewodni koncertu żeńskiego chóru Haminan Naislaulajat z Hamina w Finlandii. Występy w Polsce są kulminacją obchodów ich 70-lecia istnienia. Chór wystąpi w niedzielę, 17 czerwca 2018 r., w Pałacu w Rybnej. Wstęp wolny. Dyrygentem chóru jest Johannes Raikas, muzyk i instrumentalista Filharmoni Kymi.
Program koncertu: Pekka Kostiainen - "Pieśń weselna" ("Lankoiseni lintuiseni") Juha Holma - "Wilcze błogosławieństwo"  ("Sus siuna") Tellu Virkkala - "Wiatry" ("Tuulet") Mia [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
5 sierpnia w Tarnowskich Górach po raz czwarty już zagości największy polski wyścig kolarski - 75.Tour de Pologne UCI World Tour. Przygotowaliśmy w tym dniu, jak co roku, szereg atrakcji. Będzie Masa Rowerowa śladami TdP, Tour de Park dla dzieciaków oraz występy na zlokalizowanej na Rynku scenie. Poczytajcie też o całym tegorocznym wyścigu!
Peleton z najlepszymi kolarzami świata wyruszy na trasę 4 sierpnia w Krakowie. Wyścig obchodzi 90 urodziny i to w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.   [...]
» czytaj więcej
Młodzi pływacy z MKS Park Wodny Tarnowskie Góry wzięli udział w rozgrywanych w Olsztynie oraz Oświęcimiu Mistrzostwach Polski juniorów. Zawodnicy walczyli w sumie w 25 finałach oraz wywalczyli 1 złoty i 3 srebrne medale.
W dniach 29.06.-1.07. oraz 13.07.-15.07. odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów w pływaniu. W pierwszym terminie w Olsztynie na Mazurach rywalizowali 14-to latkowie, [...]
» czytaj więcej
- Całe życie spędzam w ruchu, pierwszy raz przebiegłem Maraton Pokoju w 1979 roku. Zimą jeżdżę na nartach, latem na rolkach, biegam też triatlony - mówi 73 letni Marek Pawlak z Tychów - najstarszy uczestnik III Tarnogórskiego Półmaratonu. Na pętli o długości ok. 5300 m zmierzyli się w tym roku zawodnicy biegnący na trzech dystansach: półmaraton, 10 km oraz Nordic Walking na odcinku jednej pętli. W sumie w imprezie udział wzięło około 500 biegaczy.
Tarnogórski Półmaraton odbył się już po raz trzeci. Impreza, tradycyjnie już przyciągnęła biegaczy z całej Polski. Do udziału w biegowej imprezie, która [...]
» czytaj więcej
Już po raz trzeci odbędzie się Tarnogórski Półmaraton. Impreza, tradycyjnie już przyciągnie biegaczy z całej Polski. Po raz kolejny w trakcie biegu wolontariusze będą rejestrować chętnych w Bazie Dawców Komórek Macierzystych. Do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 10 czerwca zapisało się blisko 500 uczestników. W dniu imprezy kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym.
Trasa to pętla o długości  ok. 5300 m. W tym roku zawodnicy mają do wyboru trzy biegi na trzech dystansach: półmaraton, bieg towarzyszący 10 km oraz Nordic Walking na [...]
» czytaj więcej
Doping, to jeden z największych problemów we współczesnym sporcie. Bardzo ważne jest, by edukować w tym zakresie nie tylko samych zawodników, ale także ich trenerów i rodziców, bez których sport młodzieżowy by nie istniał. Szansę na zwiększenie wiedzy w tym temacie dostali wszyscy zainteresowani w ramach cyklu bezpłatnych spotkań on-line „Doping młodych sportowców – do’s and dont’s”, czyli co wolno a czego należy unikać.
Poza celowym stosowaniem dopingu z roku na rok rośnie liczba codziennych przypadków nieświadomego spożycia szkodliwych substancji. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że w [...]
» czytaj więcej
W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się wczoraj uroczysta prezentacja 75. Tour de Pologne UCI World Tour – Narodowego Wyścigu Niepodległości. Goście - w tym przedstawiciele Tarnowskich Gór - poznali trasę tegorocznego wyścigu, który rozpocznie się 4 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. W Mieście Gwarków kolarze pojawią się już 5 sierpnia.
- Jestem bardzo wzruszony. Mija 25 lat od Tour de Pologne w nowej, zawodowej formule.  Razem przeszliśmy długą drogę i możemy być dumni, bo Tour de Pologne należy do grona [...]
» czytaj więcej
121 nagród i stypendiów na łączną kwotę ponad 176 tysięcy złotych przyznał w tym roku burmistrz Tarnowskich Gór reprezentującym nasze miasto sportowcom. Łącznie za wybitne wyniki sportowe nagrodzono 77 osób. Nagrody, wyróżnienia i stypendia tarnogórscy sportowcy, trenerzy i działacze odebrali dziś (8.05.) Tarnogórskim Centrum Kultury.
W tym roku aż 45 osób otrzymało stypendia sportowe, 51 sportowców - nagrody burmistrza za osiągnięte wyniki sportowe, a 25 osób - wyróżnienia.   [...]
» czytaj więcej
Na rozegranych 21 kwietnia 2018 w Limanowej 45 Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin zawodnicy TKS-u „Karate” Tarnowskie Góry wywalczyli 4 medale i IV miejsce w klasyfikacji klubowej! Srebrne medale stały się udziałem Sandry Nowak (-55 kg) i Marty Lubos (-65 kg), a brązowe krążki wywalczyli Dobrosława Habraszka (-65 kg) i Marek Wolny (-90 kg). Złoty medal w konkurencji Tameshiwari (łamanie desek) kobiet zdobyła Marta Lubos, łamiąc w czterech próbach aż 14 desek. Bez medali wracają Szymon Grzegorzyca i Rafał Zając, którzy odpadli po dobrych walkach w eliminacjach.
Sandra Nowak w drodze do medalu po dogrywce, stosunkiem głosów 3-2 pokonała medalistkę poprzednich Mistrzostw Polski Katarzynę Nowak (Wrocław), a w ćwierćfinale w takim samym [...]
» czytaj więcej
W najbliższą niedzielę - 22 kwietnia (14.00 - 18.00) Burmistrz Miasta oraz Akademia Piłkarska TS Gwarek zapraszają wszystkich przedszkolaków z rodzicami na „Z Gwarkiem granie na polanie”.
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Tarnowskie Góry są drugim miastem, w którym Fundacja Veolia Polska w ramach wolontariatu pracowniczego zrealizowała projekt Zielone Podwórka Veolii. Pracownicy ze spółek Grupy Veolia zaangażowali się na rzecz Przedszkola nr 2 przy ul. Gruzełki z oddziałem integracyjnym dla dzieci niepełnosprawnych i utworzyli ogród sensoryczny.
Zielone Podwórka Veolii, to projekt realizowany w ramach prowadzonego przez Fundację Veolia Polska programu wolontariatu pracowniczego w Grupie Veolia. Założeniem akcji [...]
» czytaj więcej
„Żłobek szansą na powrót do pracy” to nazwa projektu, na który gmina Tarnowskie Góry pozyskała właśnie środki unijne. Projekt obejmie wsparciem 30 rodziców/opiekunów prawnych sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3, którzy powrócili na rynek po przerwie związanej z urodzeniem/wychowaniem dziecka lub pozostających bez pracy, którzy znaleźli pracę lub jej poszukują oraz osoby zatrudnione wychowujące dzieci do lat 3.
W ramach projektu w Oddziale II Żłobka Publicznego Nr 1 w Tarnowskich Górach przy ul. Strzybnickiej 3 zostanie utworzonych 15 nowych miejsc. W związku z powyższym do Żłobka [...]
» czytaj więcej
Do końca maja rodzice niepełnosprawnych dzieci składać mogą w Urzędzie Miejskim wnioski dotyczące dowozu dzieci do szkół lub przedszkoli w roku szkolnym 2018/2019.
Przepisy w sprawie dowozu i opieki dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, wynikające z ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59). regulują [...]
» czytaj więcej
W nietypowy sposób jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uczcili uczniowie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Tarnowskich Górach. Zdecydowali się pomóc niepełnosprawnemu Bartusiowi. By pozyskać pieniądze stworzyli biało – czerwony łańcuch i poprosili lokalnych przedsiębiorców o zapłacenie za każdy jego metr symbolicznej złotówki.
- Udowodniliśmy, że bohaterstwo i patriotyzm to wartości, które choć większości z nas kojarzą się z obroną ojczyzny w trakcie działań wojennych, możliwe są do realizacji w [...]
» czytaj więcej
"Determinanty pomyślnego starzenia się w województwie śląskim" to nazwa projektu, w którym udział bierze tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wczoraj (16.04.) w Tarnogórskim Centrum Kultury zainaugurowano wydarzenie, które obejmować będzie badania lekarskie, ćwiczenia i wykłady dla studentów. Projekt realizuje Śląska Akademia Medyczna wraz z 6 uczelniami dla seniorów. - Nie starzeje się ten, kto nie na ma to czasu - mówiła prezes UTW Magdalena Latacz. Motto studentów to aktywny styl życia, a dowodem na to, że to najlepsza droga do zachowania witalności i radości życia jest fakt, że najstarszy student tarnogórskiej uczelni - pan Alfred Gediga skończy wkrótce 99 lat!
Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Czesław Marcisz. "Determinanty pomyślnego starzenia się w województwie śląskim" to projekt ministerialny realizowany przez Śląską [...]
» czytaj więcej
30 uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Pniowcu brało na początku kwietnia udział w obozie językowym Euroweek w Międzygórzu. Program Euroweek jest międzynarodowym programem, mającym na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych u dzieci i młodzieży poprzez stosowanie różnorodnych technik, podejście formalne, nieformalne i ponadkulturowe. Pomaga przygotować uczestników do integracji i zrozumienia obecnego świata.
Językiem komunikacji w ramach projektu jest język angielski. Uczniowie z klas 4 – 7 brali udział w ciekawych zajęciach zorganizowanych przez obywateli Meksyku, Indonezji, Wietnamu, [...]
» czytaj więcej
12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 11 w Tarnowskich Górach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I -III pod hasłem "Szkoła w poezji dziecięcej". Wzięli w nim udział przedstawiciele siedmiu tarnogórskich szkół.
Jury w składzie Marzena Langner, Barbara Kwas oraz Maria Łastawiecka stanęło przed trudnym wyborem najlepszych recytatorów. Okazało się, że komisja miała twardy orzech do [...]
» czytaj więcej
Szkoła Podstawowa nr 15, jak na placówkę imienia Gwarków Tarnogórskich przystało, zorganizowała Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej pt. „Między nami gwarkami". Znajomość faktów z tego zakresu zarówno maluchów, jak i starszych uczniów, okazała się imponująca.
Konkurs odbywał się w dniach 26 i 27 marca i zorganizowano go w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i  IV-VII. W szranki stanęło aż 14 ekip, które pytano m.in. o [...]
» czytaj więcej
Szkoła Podstawowa nr im. Gwarków Tarnogórskich zaprasza do udziału w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej pt. „Między nami Gwarkami”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-VII szkół podstawowych powiatu tarnogórskiego i połączony ze spotkaniem z członkiem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Zarząd Nieruchomości Tarnogórskich spółka z o.o. ma zająć się od przyszłego roku zarządzaniem i administrowaniem gminym zasobem mieszkaniowym i lokalowym. Radni miejscy wyrazili wczoraj (19.06.) zgodę na powołanie takiego podmiotu. Dotychczas miejskim zasobem administrował wyłaniany przez gminę regularnie w przetargu podmiot. Zmiana ma na celu poprawienie efektywności zarządzania, lepszy wpływ na windykację należności czynszowych, wzmocnienie polityki remontowej w miejskich budynkach.
Spółka w 100 procentach będzie własnością gminy. Jej zadaniem będzie realizacja zleceń gminy Tarnowskie Góry w przedmiocie utrzymania i gospodarowania gminnym zasobem [...]
» czytaj więcej
Przez osiemnaście lat pełnił funkcję prezesa tarnogórskiej Izby Przemysłowo - Handlowej. Teraz Klaudiusz Siwiec postanowił - jak mówi - oddać pałeczkę młodszym. Dziś (18.06.) podziękował współpracownikom, samorządowcom i prezesom firm, które zrzesza organizacja. Przez Burmistrza Miasta, za odważne i opiniodawcze spojrzenie na relacje środowiska gospodarczego ze społeczeństwem, uhonorowany został Srebrnym Skrzydłem.
„Jest człowiekiem, który oprócz spraw zawodowych poświęca się działalności społecznej i charytatywnej. Jest osobą cenioną w środowisku tarnogórskich [...]
» czytaj więcej
Dobra informacja dla mieszkańców korzystających z przejazdu i przejścia pieszego pod wiaduktem na ul. Fabrycznej! Gmina Tarnowskie Góry w porozumieniu z PKP Polskie linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Tarnowskich Górach wykonała odtworzenie istniejącej sieci oświetlenia ulicznego. W ramach prowadzonych robót wymienione zostały cztery uszkodzone oprawy oświetleniowe oraz kabel zasilający.
- Z uwagi na brak pobocza oraz brak wydzielonego pasa ruchu pieszych wykonana modernizacja znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych korzystających z przejścia pod wiaduktem - mówi [...]
» czytaj więcej
Kilka dni temu na ul. Niedziałkowskiego oraz w obrębie skrzyżowania ul. Niedziałkowskiego z ul. Repecką w Tarnowskich Górach pojawiło się nowe oznakowanie. - Z uwagi na liczne kolizje drogowe w tym rejonie, konieczne było uporządkowanie oznakowania i wprowadzenie nowych rozwiązań - mówi Joanna Czyżewska, kierownik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.
Zgodnie z wykonaną dokumentacją projektową oraz zatwierdzonym projektem zmiany organizacji ruchu ustawione zostały dwa aktywne znaki STOP, które zasilane są energią słoneczną. [...]
» czytaj więcej
Tarnowskie Góry chcą poprawić jakość życia w centrum. Nie da się tego zrobić bez zmian w komunikacji i bez uporządkowania systemu parkowania w zabytkowym śródmieściu. W najbliższych planach władz miasta jest budowa Centrum Przesiadkowego wraz z siecią dróg rowerowych, poprawa komunikacji miejskiej, rewitalizacja starówki oraz stworzenie w ramach Metropolii roweru miejskiego. O tym, co jeszcze można zrobić, aby ulepszyć życie w Mieście Gwarków rozmawiano dziś podczas spotkania z cyklu „Miasta Idei”, współorganizowanego przez Urząd Miejski w Tarnowskich Górach oraz Gazetę Wyborczą.
- W Tarnowskich Górach kierowcy zostawiają swoje samochody w śródmieściu w wielu miejscach, ale niestety nie zawsze zgodnie z przepisami. Podczas warsztatów wskazano [...]
» czytaj więcej
Ubiegłoroczny budżet miasta zamknął się dodatnim wynikiem. Plan dochodów wykonaliśmy na poziomie 100,37 procenta w wysokości 248,5 mln zł. Z kolei wydatki zrealizowaliśmy na poziomie 95,16 procent w kwocie 252,2 mln. Wydatki majątkowe wyniosły ponad 27 mln zł. Dziś radni Rady Miejskiej udzielili burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za 2017 rok.
- Nasza praca przynosi pozytywne efekty. Zrealizowaliśmy w roku ubiegłym szereg przedsięwzięć. Otworzyły się też nowe możliwości rozwoju gminy na różnych płaszczyznach [...]
» czytaj więcej
Srebrne Miasto pojawiło się na 10 edycji imprezy nie tylko jako gospdarz jednego ze stoisk, ale i aktywny uczestnik obrad. Swoje wystąpienia mieli na miejscu burmistrz Arkadiusz Czech i Piotr Skrabaczewski, jego zastępca ds. gospodarczych.
Europejski Kongres Gospodarczy stał się okazją nie tylko do zachwalania Tarnowskich Gór w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale do opowiadania o naszym Srebrnym [...]
» czytaj więcej
Prawie 10 kolejnych milionów złotych otrzyma z Unii Europejskiej gmina na termomodernizację kolejnych siedmiu placówek oświatowych. Przypomnijmy, w pięciu szkołach, na które gmina otrzymała w ubiegłym roku blisko 8.3 miliona złotych już trwają prace. Pieniądze otrzymaliśmy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Oprócz termomodernizacji w każdej ze szkół zaplanowano wymianę wszystkich opraw oświetleniowych na energooszczędne - LED!
Dofinansowanie, jakie otrzymamy wyniesie 9 930 668,21 zł. Wartość całkowita zadania to  13 594 587,75 zł   Termomodernizacji doczekają się: [...]
» czytaj więcej
Zabytkowe Tarnowskie Góry należą do tych miast, które chcą poprawić jakość życia w centrum. Nie da się tego zrobić bez zmian w komunikacji. O tym będziemy rozmawiać podczas zaplanowanego na 23 maja spotkania z cyklu „Miasta Idei”. Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach i Wyborcza.pl Katowice. Wstęp wolny. Rejestracja gości od godz. 12.00. Serdecznie zapraszamy.
Podczas debaty będziemy się zastanawiać, co można zrobić, by zachęcić jak największą ilość osób do poruszania się po Tarnowskich Górach rowerami, zapytamy, gdzie [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Po raz drugi Dzień Otwarty Urzędu Miejskiego poświęcono zdrowiu - tym razem najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W sobotę 16 czerwca do Ratusza zawitali rodzice ze swoimi pociechami, by wziąć udział w badaniach oraz zaczerpnąć porad ekspertów w ramach „Recepty na zdrowie dla dzieci”.
Dobra zabawa, porady ekspertów, wspólne przygotowywanie zdrowych potraw służyć miały w tym dniu jednemu celowi - wyrabianiu prozdrowotnych zachowań. Rodzice mogli więc [...]
» czytaj więcej
W najbliższy weekend zapraszamy Was po raz kolejny na Dzień Otwarty Urzędu Miejskiego, poświęcony zdrowiu - tym razem najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W tym dniu - w sobotę 16 czerwca możecie przyjść do Ratusza ze swoimi pociechami na wykłady i badania w ramach „Recepty na zdrowie dla dzieci”.
Dowiecie się dużo o zdrowej diecie, zaburzeniach odżywiania, wadach postawy u najmłodszych, alergiach i używkach. W planie także m.in.: zdrowe gotowanie razem z dziećmi, tor [...]
» czytaj więcej
W związku z realizacją „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w mieście Tarnowskie Góry” skierowanego do dziewcząt urodzonych w 2005r. i zameldowanych w Tarnowskich Górach Burmistrz Miasta serdecznie zaprasza rodziców i opiekunów dziewczynek uprawnionych do szczepień na spotkanie edukacyjno-informacyjne z ekspertem w dziedzinie ginekologii onkologicznej. Spotkanie odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00 w Tarnogórskim Centrum Kultury.
Realizatorem programu są Usługi Medyczne „Śródmieście” Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach. Program szczepień jest w całości finansowany z budżetu miasta [...]
» czytaj więcej
Skwer rekreacyjno - wypoczynkowy za 500 tys. zł, Strefa Ruchu warta 640 tys. zł, rewitalizacja budynków komunalnych przy Zagórskiej, termomodernizacja SP 13, położenie nakładki na części ulicy Kościelnej, kolejne prace w budynku UKS Strzybnica to najważniejsze inwestycje w Strzybnicy, jakie miasto zrealizuje w tym roku. Na kolejnym ze spotkań Rad Dzielnic rozmawiano o miejskich inwestycjach, remontach dróg, strzybnickim targowisku oraz planowanej przez rząd budowie drogi S-11. Kolejne spotkanie w poniedziałek (16.04.) w Starych Tarnowicach (SP nr 15), o godz. 17.00.
- Skwer rekreacyjno - wypoczynkowy oraz Strefa Ruchu to dwie inwestycje, jakie w ramach budżetu partycypacyjnego miasto zrealizuje w tym roku. Mieliśmy poślizg ze Strefą Ruchu, nie udało [...]
» czytaj więcej
Burmistrz Tarnowskich Gór ogłasza konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego określonego – organizacja półkolonii w okresie wakacji w tarnogórskiej hali sportowej
Wszystkie szczegóły konkursu w załącznikach. 
» czytaj więcej
Burmistrz Tarnowskich Górach ogłasza konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego określonego – organizacja półkolonii w mieście w ramach „Akcji Lato”.
» czytaj więcej
Burmistrz Tarnowskich Górach ogłasza konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego określonego – organizacja rodzinnych imprez o charakterze profilaktycznym.
» czytaj więcej
Burmistrz Miasta ogłasza konkurs ofert na wybór realizatora w 2018r. programu polityki zdrowotnej pn.: „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych, zlokalizowanych na terenie Miasta Tarnowskie Góry na lata 2015-2018”. Szczegóły w załączonym ogłoszeniu.
» czytaj więcej
Burmistrz Miasta ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego określonego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 w ramach Celu Operacyjnego Nr 2: Profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi – program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”.
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Miasto przyznało na 2018 rok organizacjom pozarządowym 236 tys. zł na siedem zadań z zakresu turystyki i krajoznawstwa.
Najwięcej, bo ponad 210 tys. otrzyma Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które na organizację letnich pociągów turystycznych na trasie Miasteczko [...]
» czytaj więcej
Tarnogórski Urząd Miejski objął honorowym patronatem IV edycję programu grantowego „Decydujesz, pomagamy”, prowadzoną przez Tesco. Tym samym zachęcamy aktywnych mieszkańców i organizacje społeczne do działania na rzecz najbliższego otoczenia.
Jesteście organizacją pozarządową, spółdzielnią socjalną, instytucją publiczną lub grupą mieszkańców, która aktywnie działa w lokalnej społeczności? Macie [...]
» czytaj więcej
Stowarzyszenie Pomocy Uzależnionym i Ich Bliskim Falochron informuje o rozpoczęciu naboru uczestników do „Programu Wzmacniania Rodziny”. Program finansowany jest ze środków Gminy Tarnowskie Góry.
Do udziału w programie zapraszamy rodziny zamieszkujące Tarnowskie Góry z dziećmi w wieku 10-14 lat. Jeśli trudno Ci porozumieć się ze swoim dorastającym dzieckiem i stwarza ono [...]
» czytaj więcej
Burmistrz Miasta ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego określonego w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 w ramach Celu Operacyjnego Nr 2: Profilaktyka i rozwiązywanie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, uzależnieniami behawioralnymi i innymi zachowaniami ryzykownymi – program profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów” .
» czytaj więcej
Pomagają, integrują mieszkańców, mobilizują do aktywnego spędzania czasu i udziału w życiu publicznym, swoimi pomysłami i działaniami uzupełniają prace samorządu. W Tarnowskich Górach jest ich ponad 100. Organizacje pozarządowe – bo o nich mowa, a konkretnie ich przedstawiciele przybyli 13 grudnia do Pałacu w Rybnej na doroczne spotkanie świąteczne.
Organizacje pozarządowe są dla samorządu ważnym partnerem w realizacji zadań publicznych. W 2015 roku Urząd Miejski zlecił im wykonanie około 140 przedsięwzięć – zarówno [...]
» czytaj więcej
Dzięki Stowarzyszeniu Trasy Rowerowe Tarnowskie Góry mają znakomitą, bo liczącą ponad 20 kilometrów, sieć tras rowerowych. Przy biegnących po parkach, lasach, polach, ale i śródmieściu miasta trasach pojawiły się niedawno tablice informacyjne z opisami m.in. zabytków. Tablic jest wiele, bo w naszym mieście jest co zwiedzać:)
» czytaj więcej
17 września, w 76. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, w Tarnowskich Górach obchodzono Dzień Sybiraka. To dzień narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji.
Uroczystości, tradycyjnie już, rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Józefa Robotnika. Po mszy na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową [...]
» czytaj więcej
W 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej tradycyjnie już obchodzono w Tarnowskich Górach Dzień Kombatanta.
W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiono z tej okazji mszę świętą. Po mszy przedstawiciele władz miasta, reprezentanci organizacji wojskowych, sybirackich oraz [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
OBWIESZCZENIE REGIONALNEGO DYREKTORA OCHRONY ŚRODOWISKA W KATOWICACH WOOŚ.442.2.2016.EJ.6 z czerwca 2018 roku Stosownie do art. 119 ust. 1, art. 33 ust. 1, art. 34, art. 35 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1405 ze zm.), w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Nowe źródło energii jądrowej w miejscowości Dukovany”, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach podaje do publicznej wiadomości następujące informacje: 1. Strona polska otrzymała powiadomienie o planowanej otwartej debacie publicznej przedsięwzięcia pn. „Nowe źródło energii jądrowej w miejscowości Dukovany”. 2. Otwarta debata publiczna organizowana jest przez stronę czeską i odbędzie się dniu 19.06.2018 r. o godz. 12:00 3. Debata odbędzie się na: Stadionie Zimowym Miasta Trzebicza [Zimní stadion města Třebíče] ul. Kateřiny z Valdštejna 1 674 01 Třebíč, Republika Czeska 4. Ogłaszający zapewni udział w debacie publicznej podmiotu, który opracował dokumentację na temat wpływu zamierzenia na środowisko. 5. Informujemy, że debata odbywać się będzie w języku czeskim. Organizator zapewniamy tłumaczenie symultaniczne słuchawkowe z/na j. niemiecki, j. polski i j. węgierski. Słuchawki będzie można wypożyczyć za zwrotną kaucją w wysokości 500 CZK/20 euro. Wywieszono w terminie: od ………………………. do ………………………. Pieczęć urzędu …………
WOOŚ.442.2.2016.EJ.6  z   czerwca 2018 roku
» czytaj więcej
Minister Inwestycji i Rozwoju zawiadamia o wydanej decyzji dla Operatora Gazociągów Przemysłowych Gaz - System S.A. Szczegóły w załączniku.
» czytaj więcej
Biuro Rady Miejskiej informuje, że XLVIII sesja Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach odbędzie się 31 stycznia 2018 roku o godzinie 9.00, w sali sesyjnej tarnogórskiego Ratusza.
Program w załączniku. 
» czytaj więcej
Wydział Ochrony Środowiska przypomina wszystkim użytkownikom wyrobów zawierających azbest o obowiązku corocznego przedkładania „Informacji o wyrobach zawierających azbest”. Termin przedkładania w/w informacji mija 31 stycznia.
  Do 31 stycznia informację należy złożyć odpowiednio: - Burmistrzowi Miasta – osoby fizyczne , - Marszałkowi Województwa – pozostali użytkownicy. [...]
» czytaj więcej
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że na całym obszarze naszego województwa od godz. 18.00 11 stycznia do godz. 3.00 12 stycznia z dużym (80-procentowym) prawdopdobieństwem wystąpią słabe opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujących gołoledź.
» czytaj więcej
W związku z prowadzonymi przy budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza pracami budowlanymi wystąpiła awaria sieci teleinformatycznej. W związku z powyższym do czasu usunięcia awarii nie można chwilowo dodzwonić się do naszego urzędu. Za utrudnienia przepraszamy.
» czytaj więcej
10 i 11 listopada, jak co roku zapraszamy na obchody Święta Niepodległości. Rozpoczynamy tradycyjnie capstrzykiem na Cmentarzu Wojennym. 11 listopada w kościele pw. Apostołów [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Uważajcie, na dwóch tarnogórskich drogach trwają lub zaczną się niebawem remonty powodujące poważne utrudnienia w ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła przebudowę ulicy Gliwickiej, która potrwa do końca sierpnia br. Na powiatowej ulicy Legionów remont zacznie się jutro (11 lipca) i skończy za 2- 3 tygodnie. Poniżej szczegółowe informacje.
GLIWICKA Od poniedziałku - 9 lipca kierowcy napotykają na poważne utrudnienia na ulicy Gliwickiej począwszy od Obwodnicy aż po granicę Tarnowskich Gór z miastem Bytom czyli [...]
» czytaj więcej
Miesięcznik Wspólnota opublikował właśnie ranking zatytułowany „Bogactwo samorządów”. Tarnowskie Góry w opracowanej klasyfikacji znalazły się na najwyższej jak dotychczas, bo 53 pozycji na 267 polskich miast, będących siedzibą powiatów.
- Cieszy nas fakt, że nasze miasto w rankingach Wspólnoty z roku na rok plasuje się na coraz wyższych pozycjach. Miejsce 53 na 267 miast Polsce to lokata wysoka. W kategorii miast [...]
» czytaj więcej
II etap największego polskiego wyścigu kolarskiego - 75.Tour de Pologne UCI World Tour wystartuje z Tarnowskich Gór 5 sierpnia. Będzie to jak co roku dzień wielkich kolarskich emocji oraz wielu ciekawych wydarzeń. Liczyć trzeba się jednak, jak co roku, ze znacznymi ograniczeniami w ruchu drogowym, zwłaszcza że w tym roku trasa wyścigu wiedzie przez aż 10 dzielnic.
W związku z tym, że tegoroczny wyścig obejmuje 10 dzielnic miasta utrudnienia będą praktycznie w obrębie całego miasta. Szczególne dotyczyć będą one: DK 11, DK 78, dróg [...]
» czytaj więcej
Meteorolodzy nie mają dziś (17.07.) dla nas dobrych informacji. Prognozują wystąpienie deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym - miejscami do 35 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h. Prognoza obowiązuje do godz. 21.00.
» czytaj więcej
- Tu był ogień, tu była para, tu ludzie się rodzili, tu umierali, tu był początek - mówił podczas niedzielnych uroczystości w Parku Kunszt Zbigniew Pawlak, prezes SMZT. Obchody związane z odkryciem złóż srebrnonośnych w szybie Rudolphine w roku 1784 były częścią dwudniowej imprezy zatytułowanej „Barbórka w środku lata”. Na całość wydarzenia złożyły się koncerty, warsztaty, pokaz śląskiej mody współczesnej, jarmark śląskiego rękodzieła, prezentacja XVIII-wiecznego obrazu świętej Barbary w tarnogórskim Muzeum oraz spacer po mieście śladami jej kultu. Najwięcej radości, szczególnie najmłodszym tarnogórzanom i gościom, sprawił niedzielny „Koncert na 100 pyrlików” odegrany na glajzach.
Dlaczego Barbórka w środku lata? - pytano nas podczas weekendu wielokrotnie.   - Bergfest czyli święto górnicze - jeszcze nie jako barbórka - obchodzono w [...]
» czytaj więcej
Jestem szczęśliwa. Całe życie byłam szczęśliwa i wszyscy mogli mi zazdrościć - mówi Anna Kubanek, która w sobotę skończyła 104 lata. To obecnie najstarsza tarnogórzanka, a z wizytą urodzinową przybyły dziś do niej Jolanta Tuszyńska, zastępca burmistrza ds. społecznych oraz Beata Rzepka z Urzędu Stanu Cywilnego.
Pani Anna urodziła się 104 lat temu w dzisiejszym Chorzowie, który przez I wojną światową, kiedy  przyszła ona na świat, nazywał się Königshütte. Do Tarnowskich [...]
» czytaj więcej
W najbliższą sobotę 14 lipca zapraszamy na Festyn w Pniowcu. Impreza tradycyjnie odbędzie się na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorzy: Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, Tarnogórskie Centrum Kultury oraz pniowiecka OSP przygotowali mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. Będa koncerty, zabawy dla najmłodszych, a na koniec zabawa taneczna.
» czytaj więcej
W dniach od 8 do 12 lipca planowane jest mechaniczne zamiatanie ulic gminnych w w/w dzielnicach. Prosimy mieszkańców parkujących samochody na niżej wymienionych ulicach o zmianę miejsc postojowych w okresie planowanych prac, aby w sposób szybki i sprawny można pozamiatać ulice.
HARMONOGRAM 1. dzielnica Stare Tarnowice w nocy z 08/09 i 09/10 lipca 2018r.   Ulice: Bałkańska, Doniecka, Duńska, Estońska, Fińska, Francuska, Hiszpańska, Litewska, [...]
» czytaj więcej
Meteorolodzy ostrzegają dziś (11.07.) przed burzami z gradem. Niebezpieczeństwo wystąpienia zjawiska występuje aż do jutra rana - do godz. 7.00. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 25 mmm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad.
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie

Newsletter

Zapisz się do newslettera.

godziny pracy urzędu: poniedziałek 9.00-17.00 | wtorek - czwartek: 8:00-16:00 | piątek: 7:00-15:00
Facebook