Miasto

 

Nagrody i wyróżnienia

W zakładce tej publikowane są informacje na temat nagród i wyróżnień przyznawanych przez Burmistrza Miasta takich jak: Srebrne Skrzydło, Dorocznej Nagrody Burmistrza Miasta z dziedziny Kultury i Sztuki, z dziedziny Sportu.

czytaj więcej »

Bezpieczne Miasto

Tu znajdziecie Państwo informacje na temat bezpieczeństwa naszego miasta. W zakładce znajdują się informacje dla osób chcących zorganizować imprezę masową na terenie miasta, imprezę artystyczną – rozrywkową lub zgromadzenie publiczne. Ponadto umieszczone są informacje na temat Programu Światowej Organizacji Zdrowia ,,Bezpieczne Wspólnoty’’ jak i również komunikaty Wydziału Zarządzania Kryzysowego

czytaj więcej »

Wydawnictwa Urzędu Miejskiego

Tarnowskie Góry są wyjątkowo urokliwym miastem - to pierwsze wrażenie, jakie można odnieść po obejrzeniu nowego albumu, wydanego przez Urząd Miejski. Sebastian Romankiewicz w publikacji "Tarnowskie (z) Góry" zaprasza Czytelników na podniebną podróż nad miastem. - Korzystając z paralotni i lekkiego aparatu z doskonałym obiektywem fotograf uzyskał imponujący efekt. Opisując zdjęcia - nierzadko korzystaliśmy też z dowcipnych komentarzy. Staraliśmy się ująć w albumie najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w Tarnowskich Górach. I moim zdaniem udało nam się to zrealizować - mówi pomysłodawczyni projektu Monika Trzcionkowska. Sebastian Romankiewicz wielokrotnie odbywał loty nad miastem. Pogoda nie zawsze dopisywała. Często ujęcia trzeba było powtarzać. Wysiłek się jednak opłacił. - Niecodzienna perspektywa zaskakuje Czytelników. Jest to ciekawe uzupełnienie serii albumów o mieście. Dzięki takim fotografiom będziemy mogli w przyszłości ocenić rozwój miasta - mówi burmistrz Arkadiusz Czech.

czytaj więcej »

Honorowi Obywatele

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowskie Góry Rada Miejska nadaje w celu uhonorowania wybitnych ludzi za zasługi dla miasta Tarnowskie Góry i Ziemi Tarnogórskiej. Osoba, która może otrzymać taki tytuł, nie może być mieszkańcem miasta, a swoją działalnością i osobowością powinna podnosić prestiż miasta, a w szczególności przyczyniać się do rozwoju oraz upowszechnienia jego dorobku, historii i tradycji.

czytaj więcej »

Historia

Tarnowskie Góry zawdzięczają swoje istnienie bogactwom ziemi: rudom ołowiu, srebra, cynku i żelaza. Legenda mówi, że pierwszą bryłę kruszcu srebronośnego wyorał chłop Rybka ok. 1490 r. Zaczęli przybywać osadnicy, powstały pierwsze osady górnicze. Na gruntach wsi Tarnowice powstają "gory" (po staropolsku) czyli kopalnie - stąd nazwa miasta Tarnowskie Góry. Ówczesny właściciel tych ziem Jan II Dobry, książę opolski, oraz margrabia Jerzy Hohenzollern von Ansbach w 1526 r. nadali m.in. powstającemu miastu przywilej wspierający górnictwo tj. "akt wolności górniczej". W tym samym roku prawdopodobnie "gród gwarków" otrzymał prawa miejskie, a w dwa lata później ogłoszony został tzw. "Ordunek gorny". W 1529 roku powstał w mieście Urząd Górniczy. Był to okres szybkiego rozwoju górnictwa rud srebronośnych oraz miasta, w którym równie intensywnie rozwijały się handel i rzemiosło. Wtedy też wybudowano wiele do dziś istniejących kamienic. W połowie XVI w. Tarnowskie Góry były nie tylko największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego na Górnym Śląsku, ale także jednym z największych w Europie. Dnia 25 lipca 1562 r. Jerzy Fryderyk von Ansbach nadał Tarnowskim Górom herb oraz potwierdził wszystkie przywileje, które do tej pory zostały nadane miastu.

czytaj więcej »

Sławni Tarnogórzanie

Józef Korol - Starosta tarnogórski urodził się 10 grudnia 1900 r. w Strzelcach Opolskich (wtedy Strzelce Wielkie), gdzie skończył szkołę powszechną, a w 1911 r. rozpoczął naukę w gimnazjum klasycznym w Opolu. W 1919 r. podjął studia prawnicze we Wrocławiu, które przerwał w związku z zaangażowaniem się w akcję plebiscytową, w której brali udział także jego ojciec Karol i brat Franciszek. Ojca podczas plebiscytu zamordowali niemieccy bojówkarze, a brat bestialsko pobity, został kaleką. W III powstaniu śląskim Korol działał głównie w wywiadzie. Podjął pracę urzędnika w Świętochłowicach, a jednocześnie wznowił studia prawnicze, jednak już na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył się w 1927 r., otrzymując dyplom magistra. Odtąd pełnił funkcję wicestarosty w Świętochłowicach. Pracował także społecznie: w Związku Powstańców Śląskich, Związku Akademików Górnoślązaków, w Narodowo-Chrześcijańskim Zjednoczeniu Pracy i w harcerstwie.

czytaj więcej »

VIDEO - Tarnowskie Góry           

Wczytywanie...

WAŻNE INFORMACJE

W związku ze wzmożonym ruchem pieszym oraz samochodowym w rejonie targowiska od 14 czerwca w obrębie ulic Lewka, Królika oraz Szymały, wprowadzona została nowa organizacja ruchu drogowego. 

 

Nowe oznakowanie uniemożliwia przejazd samochodów ulicą Królika na odcinku od ul. Szymały w kierunku ul. Rymera. Ustawione znaki przekierowują kierowców do wyjazdu ulicą Szymały, gdzie odwrócony został kierunek ruchu, ulicą Lewka w kierunku do ul. Opolskiej.

 

Nowa organizacja ruchu została wprowadzona ze względu na potrącenia pieszych oraz utrudnienia w ruchu w tym rejonie, mające miejsce w dni targowe. Przed wprowadzeniem projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Komendę Powiatową Policji w Tarnowskich Górach oraz zatwierdzony przez Starostę Tarnogórskiego – organ zarządzający ruchem na publicznych drogach gminnych Gminy Tarnowskie Góry.

 

Oznakowanie obowiązuje we wtorki i piątki w godzinach od 6.00 do 14.00, o czym informują zamontowane tablice informacyjne. Ruch jednokierunkowy na fragmencie ul. Szymały (od ul. Królika do ul. Lewka) został odwrócony na stałe. 

 

Prosimy kierowców o dostosowanie się do nowego oznakowania i zachowanie szczególnej ostrożności. 


Po raz kolejny tarnogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku był wyjątkowym promotorem naszej lokalnej społeczności na ogólnopolskim forum. Studenci odnieśli artystyczne sukcesy na Festiwalu Artystycznym Twórczych Seniorów, w ramach IX Juwenaliów III Wieku w Warszawie. Podczas wydarzenia, w którym udział wzięło blisko 200 zespołów z całej Polski, zdobyli aż dwa pierwsze miejsca!
Ten największy w Polsce festiwal twórczych seniorów został zorganizowany dzięki Fundacji AVE przy wsparciu m.st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we [...]
» czytaj więcej
Podróż śladami Jana III Sobieskiego do Wiednia, gra detektywistyczna po tarnogórskim Rynku, zwiedzania wystawy historycznej, zamykającej się ekspozycji lalkarskiej, otwarcie wystaw poświęconej Heinrichowi Schultz Beuthenowi, oprowadzanie po wyjątkowych eksponatach, pokaz filmu, koncert i zupa Rzepichy to większość z atrakcji imprezy, która zakończyła się równo o północy w piątku na sobotę.
» czytaj więcej
W niedzielę 3 lipca o godzinie 19.00 zapraszamy do Konwiktu na kolejny koncert organowy. Tym razem zagra Tomasz Orlow.
Artysta urodził się w Jaśle. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. W latach 1999 - 2000, był [...]
» czytaj więcej
W najbliższą niedzielę 26 czerwca w tarnogórskim Parku Miejskim rusza kolejny cykl Wakacyjnych Koncertów Promenadowych. Każdą niedzielę o godzinie 17.00 naszym spacerom towarzyszyć będzie więc muzyka wykonywana przez zespoły i orkiestry dęte. Jako pierwsza zagra Parafialna Orkiestra Dęta z Radzionkowa.
Program:   26.06.2016 – Orkiestra Parafialna z Radzionkowa  03.07.2016 – Orkiestra Dęta MDK z Bytomia 10.07.2016 – Zespół Combo Jazz [...]
» czytaj więcej
Serdecznie zapraszamy Państwa na II koncert z cyklu kameralnego "Schubert & Mandelsztam – moje pieśni na zawsze zachowaj". W najbliższą niedzielę, 19 czerwca w Pałacu w Rybnej czekają na słuchaczy: Kwartet Akademos, zachwycający program koncertu i aromatyczna kawa przygotowana przez Cafe Silesia.
Będzie to wieczór poświęcony dwóm  arcydziełom – kwartetom smyczkowym - d-moll Śmierć i dziewczyna Franciszka Schuberta oraz f-moll op. 80 Feliksa Mendelssohna; [...]
» czytaj więcej
320 zgłoszeń i ponad tysiąc wierszy to efekt tegorocznego XXIII już Tarnogórskiego Konkursu Poetyckiego imienia ks. Jana Twardowskiego pod patronatem Burmistrza Tarnowskich Gór. 10 czerwca w Pałacu w Rybnej podsumowano wydarzenie i wręczono nagrody poetom z całej Polski.
- Twardowski całe życie pisał wiersze - o życiu, przyrodzie, człowieku, o biedronce… Te teksty tchną optymizmem. I tego optymizmu szukaliśmy w nadesłanych na konkurs utworach. Z [...]
» czytaj więcej
Rada Dzielnicy Stare Tarnowice zapraszają na pierwszy OHIO PIKNIK, który odbędzie się 4 czerwca Stare Tarnowice przy Szkole Podstawowej nr 15. Start imprezy o godz. 10.00, koniec o 13.00.
 Organizatorzy zapewniają, że udział w wydrzeniu to będzie świetne spędzenie czasu, a przy okazji integrowanie się społeczności lokalnej. Zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci i [...]
» czytaj więcej
W dniach 4 - 5 czerwica w Tarnowskich Górach i Miasteczku Śląskim odbędzie się przegląd chórów i zespołów Okręgu Tarnogórskiego ŚZCHiO. W sobotę chóry wystąpią na tarnogórskim Rynku po godz. 16.00.
Program występów:  4 czerwiec 2016 TARNOGÓRSKI RYNEK godz. 16.00 1. Chór mieszany „Lutnia” z Koszęcina – dyrygent Stefania Biela [...]
» czytaj więcej
W niedzielę 5 czerwca o godzinie 19.00 zapraszamy do Konwiktu na kolejny koncert organowy. Tym razem zagra polski wykonawca Witold Zalewski.
Witold Zalewski ukończył Akademię Muzy­czną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od roku 1995 pełni funkcję I organisty w Kró­lewskiej Katedrze na [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
13 lipca z Tarnowskich Gór wystartuje II etap tegorocznego kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. W tym dniu w mieście obowiązywać będą znaczne ograniczenia w ruchu drogowym.
- Już dziś prosimy kierowców o dostosowanie się do zakazów ruchu i parkowania na wyznaczonych ulicach - mówi Wojciech Żmudziński, naczelnik Wydziału Zarządzania [...]
» czytaj więcej
Na arenach sportowych miasta rozegrano pierwsze konkurencje w ramach rozgrywek XXI Spartakiady Dzielnic. Mieszkańcy zmierzyli się w turnieju boules i zawodach wędkarskich.
12 czerwca na obiekcie Klubu Sportowego ,,Górnik” w Bobrownikach Śl. odbył się turniej ,,boules”, w którym triumfowała drużyna z Bobrownik Śl. - Piekar Rudnych [...]
» czytaj więcej
Siódmym z rzędu zwycięstwem sportowego Publicznego Gimnazjum nr 2 zakończyła się tegoroczne gimnazjada. Zwycięzcom do piętach depcze jednak konkurencja: druga w kolejności "jedynka" zdobyła tylko dwa punkty mniej.
» czytaj więcej
Tarnowskie Góry nieustannie inwestują w sport. Efekty tych inwestycji to modernizowana nieustannie baza, nowo wybudowana Hala Sportowa a przede wszystkim świetne wyniki tarnogórskich sportowców w kraju i na arenie międzynarodowej.
Wczoraj (14.06.) w Tarnogórskim Centrum Kultury tarnogórscy sportowcy, trenerzy i działacze odebrali z rąk burmistrza ds. gospodarczych Piotra Skrabaczewskiego i burmistrz ds. [...]
» czytaj więcej
W najbliższą sobotę - 11 czerwca - tarnogórska Hala Sportowa zaprasza na Piknik Rodzinny.
Zawody będą odbywać się się w godzinach od 9.00 do 15.00 w Hali Sportowej w Tarnowskich Górach. W pierwszej części w godzinach od 9.00 do 13.00 odbywać się będą zawody [...]
» czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę 4 czerwca zapraszamy na kolejne rozgrywki w ramach Tarnogórskiej Olimpiady Sportowej o Puchar Burmistrza Tarnowskich Gór. Tym razem zagramy w streetballa. Wszystkie 3-4 osobowe drużyny zapraszamy do rozgrywek. Natomiast w niedzielę 5 czerwca zapraszamy małych i dużych na zawody indywidualne w pływaniu.
Organizatorem olimpiady jest Stowarzyszenie Sanus Vivere. Wydarzenie stanowi cykl turniejów w różnych dyscyplinach sportowych. Tematem przewodnim olimpiady jest sport bez [...]
» czytaj więcej
Impreza startuje w niedzielę 5 czerwca w parku w Reptach Śląskich po godz. 11.00.
Trasa przebiega leśnymi ścieżkami parku przy Górnośląskim Centrum Rehabilitacji, pętle mają od 3 do 5 km długości. Biuro zawodów, star i meta zlokalizowane będą przy [...]
» czytaj więcej
Na stadionie Gwarka w piątek rywalizowały ekipy biegaczy z sześciu tarnogórskich i jednego świerklanieckiego gimnazjum. Zawodom kibicowała Kamila Lićwinko, reprezentantka Polski w skoku wzwyż.
Podczas biegowej imprezy zabrako, co prawda, skoków, ale mistrzyni było zadowolona. - Cieszę się za każdym razem, kiefy widzę młodzież garnącą się do uprawiania sportu - [...]
» czytaj więcej
Urząd Miasta Tarnowskie Góry, Szkoła Podstawowa nr 5 i Szkolny Klub Sportowy „Champion Lasowice” oraz Veolia Południe Sp. z o. o., zapraszają na zawody lekkoatletyczne „Ćwiczę z Kamilą Lićwinko”, dla szkół podstawowych i gimnazjów.
Termin zawodów to 20 maja 2016 r. piątek, godzina 8.45. Start pierwszego biegu o godzinie 10.00. Zawody odbędą się na tarnogórskim Stadionie „Gwarek”.   [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Uczniowie niemieckiego gimnazjum w Eckental, które współpracuje z tarnogórskim II LO im. Staszica, gościli dziś (13.06.) w Ratuszu. Burmistrz Arkadiusz Czech opowiedział uczniom m.in. o historii miasta i jego staraniach o wpis na prestiżową listę UESCO. - Nasze regiony mają wspólne korzenie, ponieważ pierwsi rzemieślnicy sprowadzani do naszych kopalń pochodzili z Czech oraz Frankonii - mówił burmistrz, przypominając jednocześnie, że miał okazję gościć w Eckental oraz w szkole, w której uczą się niemieccy goście.
16 uczniów z Niemiec wraz z dwoma opiekunami gości w Tarnowskich Górach od piątku. W tym czasie mieli okazję zwiedzić miasto, Kopalnię Zabytkową, Muzeum Śląskie i Centrum [...]
» czytaj więcej
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowskich Górach świętowała w piątek 10 czerwca jubileusz 45-lecia istnienia.
Z okazji jubileuszu była Kopernikana w wykonaniu uczniów oraz moc życzeń i gratulacji od reprezentantów środowisk oświatowych z Jolantą Tuszyńską - burmistrz ds. [...]
» czytaj więcej
Burmistrz miasta Tarnowskie Góry zaprasza na półkolonie w ramach Akcji Lato w mieście 2016. Na ich organizację miasto przeznacza w tym roku 181 tys. zł.
  Stowarzyszenie Serdeczni ul. Kard. S. Wyszyńskiego 135 tel. 032 384-73-04 od 1 sierpnia do 12 sierpnia 2016r. godz. od 9.00 do 14.00 zajęcia świetlicowe, gry [...]
» czytaj więcej
Nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 zorganizowali konkurs pt. „Tarnogórscy Nobliści" dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z Tarnowskich Gór i okolic. Impreza miała na celu zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji naukowych oraz pokazać, że nauka może być ciekawa. Oba cele udały się w stu procentach.
Młodych ludzi, dla których zdobywanie wiedzy jest ważnym elementem życia, Tarnogórskie Centrum Kultury gościło 10 maja. Zanimdo tego doszło był oczywiście pomysł. Idea [...]
» czytaj więcej
29 lutego w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Sienkiewicza 2 odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla rolników z terenu gminy Tarnowskie Góry, zorganizowane przez Urząd Miejski w Tarnowskich Górach oraz Powiatowy Zespół Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Tarnowskich Górach z siedzibą w Nakle Śląskim.
Tematyka spotkania obejmowała aktualne zagadnienia rolnicze, które dotyczyły m.in.: bezpieczeństwa produkcji żywności, dopłat w ramach działań rolno- środowiskowo-klimatycznych, [...]
» czytaj więcej
Kamizelki odblaskowe, książki, kolorowanki i „bezpiecznego węża” dostały dziś (14.01) w ramach akcji o bezpieczeństwie maluchy z Przedszkola nr 17 w Starych Tarnowicach.
Wszystko z przy okazji wizyty przedstawicieli Urzędu Transportu Kolejowego, który okazał się nagrodą w konkursie „Przedszkolaki bezpiecznie dzieciaki - Kolej na pociąg” [...]
» czytaj więcej
963 uczniów klas I - III ze wszystkich szkół podstawowych naszego miasta oraz dzieci ze Świetlicy Miejskiej nr 2 w Strzybnicy wzięło udział w konkursie zatytułowanym ,,Namaluj pocztówkę ze swojego miasta". Nagrody wręczono 25 listopada w Pałacu w Rybnej.
Konkurs plastyczny zorganizowany został przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 przy współpracy z  doradcą [...]
» czytaj więcej
Jeśli pasjonuje Cię fotografia, chcesz poznać ciekawych ludzi i podszkolić swój warsztat to ta propozycja jest dla Ciebie. Tarnogórska Grupa Fotograficzna zaprasza na cykl otwartych „Spotkań z fotografią”.
Pierwsze spotkanie organizacyjno - zapoznawcze zaplanowano na 23 listopada o godz. 17.30 w restauracji Rynek 10. Kolejne spotkania od nowego roku będą odbywały się cyklicznie raz w [...]
» czytaj więcej
Tarnogórska „Piętnastka” świętowała 20 listopada jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Ten dzień dla szkoły był szczególny także z innego powodu. Placówce nadano imię Gwarków Tarnogórskich.
Szkoła wybudowana została przez spółdzielnię mieszkaniową „Gwarek”, a pierwsze rozpoczęcie roku szkolnego odbyło się 3 września 1990 roku niemalże na placu budowy, [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Do 5 lipca składać można oferty na wykonanie dokumentacji projektowej kompleksu sportowo-rekreacyjnego w rejonie ul. Żeromskiego i Skowronków przy ZSP nr 3 w Tarnowskich Górach.
Urząd Miejski w Tarnowskich Górach rozstrzygnął konkurs na koncepcję stworzenia przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 (ul. Żeromskiego) kompleksu sportowo-rekreacyjnego już we [...]
» czytaj więcej
Zapraszamy firmy budowlano - montażowe do składania ofert na ocieplanie budynków jednorodzinnych na terenie gminy Tarnowskie Góry w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.
Wymagania w zakresie ofert określone zostały w załączniku nr 2 do uchwały Nr XIV/200/2015 Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie zasad udzielania [...]
» czytaj więcej
Tarnowskie Góry będą drugim miastem na Śląsku, w którym wdrożony zostanie system monitorowania wolnych miejsc parkingowych o nazwie Parkanizer. Wraz z nim zostanie wdrożona także strefa krótkiego postoju. Dla mieszkańców oznacza to jedno: szybsze i łatwiejsze parkowanie.
Po Piekarach Śląskich, Tarnowskie Góry będą drugim miastem w naszym województwie, w którym zostanie uruchomiony system dynamicznej informacji parkingowej Parkanizer. [...]
» czytaj więcej
Budynki komunalne pięknieją w oczach. Jest już parking, okna, a jeden z bloków zyskał już biało-szarą elewację. Budowa zakończyć ma się z końcem września. 72 tarnogórskie rodziny otrzymają możliwość zamieszkania w nowym lokum przed Bożym Narodzeniem. Realizowana w Lasowicach inwestycja kosztuje gminę 11 milionów złotych.
Wydział Gospodarki Lokalowej tarnogórskiego magistratu tworzy tzw. „Listę N”, na którą zapisywani są przyszli najemcy lokali w budynkach budowanych w [...]
» czytaj więcej
- Aby wszyscy mieszkańcy, którzy wybudowali lub wybudują przyłącze kanalizacyjne do swojej posesji mieli szansę skorzystać z dotacji postanowiliśmy przesunąć o miesiąc termin na podpisanie umowy z przedsiębiorstwem wodociągów. Taka jest wola władz miasta i na najbliższej sesji Rady Miejskiej wniosek ma zostać poddany pod przegłosowanie - informuje Adam Mrugacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Obecnie więc z dotacji będą mogli skorzystać właściciele budynków mieszkalnych, którzy przyłączą swoje budynki do sieci kanalizacyjnej oraz zawrą umowę na odbiór ścieków z administratorem sieci w terminie do końca czerwca 2016 r. Przypominamy - dotacja może wynieść maksymalnie 2.500 zł.
Informujemy ponadto, że właściciel nieruchomości, który wybudował przyłącze, zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia o tym fakcie odbiorcy ścieków oraz do [...]
» czytaj więcej
Z końcem września zakończyć ma się budowa dwóch nowych bloków komunalnych w Lasowicach. Oznacza to, że na Boże Narodzenie 72 tarnogórskie rodziny otrzymają możliwość zamieszkania w nowym lokum. Inwestycja kosztuje gminę 11 milionów złotych. Wydział Gospodarki Lokalowej tarnogórskiego magistratu rozpoczął już tworzenie tzw. „Listy N”, na którą zapisywani są przyszli najemcy lokali w budynkach budowanych w Lasowicach.
- Wnioski przyjmowane są do końca sierpnia bieżącego roku. O przydziale mieszkania nie decyduje kolejność złożenia wniosku, ważne jest, czy osoba ubiegająca się lokal spełnia [...]
» czytaj więcej
Właściciele budynków mieszkalnych, którzy przyłączą swoje budynki do sieci kanalizacyjnej oraz zawrą umowę na odbiór ścieków z administratorem sieci w terminie do końca maja 2016r., mogą otrzymać dotację w wysokości nawet do 2.500 zł. Uczulamy, że z dotacji nie będą mogły skorzystać osoby, które zawrą umowę na odbiór ścieków po 31 maja 2016 r.!
Informujemy ponadto, że właściciel nieruchomości, który wybudował przyłącze, zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia o tym fakcie odbiorcy ścieków oraz do [...]
» czytaj więcej
Papier, szkło, tworzywa sztuczne, stare opony, zużyty sprzęt elektroniczny, gruz - nie wiesz co z nimi zrobić? Przypominamy, że odpady komunalne zbierane selektywnie, od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, nieodpłatnie przyjmuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla Gminy Tarnowskie Góry.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwany potocznie PSZOK-iem to miejsce, do  którego właściciele nieruchomości w ramach opłaty za gospodarowanie [...]
» czytaj więcej
Tarnowskie Góry chcą być częścią Metropolii Śląskiej. Takie rozwiązanie zakłada współpracę miast z finansowym wsparciem budżetu państwa i niesie za sobą wiele korzyści. Dziś pytamy więc mieszkańców o to, czy chcą przystąpienia naszego miasta do Związku Metropolitarnego. Prosimy, wypełnijcie ankietę, którą znajdziecie na końcu tego tekstu i do 12 kwietnia przynieście ją do Urzędu Miejskiego lub wyślijcie e-mailem.
Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw metropolii. Ustawa o związkach metropolitalnych weszła w życie 1 stycznia 2016 r. To nowy etap, [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Od 19 do 28 maja na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów. Na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych łącznie 202 620 dawek szczepionki. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie małych brunatnych kostek ze szczepionką z ziemi.
Szczepionka zostanie wyłożona na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych – w lasach, na polach, łąkach i w ogródkach działkowych. W Parku Śląskim ręcznie zostanie [...]
» czytaj więcej
W związku z realizacją „Programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w mieście Tarnowskie Góry”, skierowanego do dziewcząt urodzonych w 2003 roku i zameldowanych w Tarnowskich Górach, Burmistrz Miasta serdecznie zaprasza rodziców i opiekunów dziewczynek uprawnionych do szczepień na spotkanie edukacyjno-informacyjne.
Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 w Tarnogórskim Centrum Kultury. Realizatorem programu są Usługi Medyczne „Śródmieście” Sp. z o.o. w [...]
» czytaj więcej
Burmistrz ogłasza konkursu ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych zlokalizowanych na terenie Miasta Tarnowskie Góry na lata 2015-2018” w roku 2016. Badaniami objęci zostaną uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Tarnowskich Gór zameldowani w mieście co daje 1274 osób. W ubiegłym - czyli w pierwszym, w którym obowiązywał program - roku prawo do bezpłatnych badań miało 1253 uczniów, a 881 z nich skorzystało.
  W tym roku przedmiotem konkursu ofert jest powierzenie wykonania zadania publicznego obejmującego: 1) Akcję informacyjno-promocyjną obejmującą rozpowszechnienie informacji o [...]
» czytaj więcej
Wyniki badań piersi można odbierać od dziś w Punkcie Informacji o Mieście na parterze Ratusza.
W dniach 9 - 31 marca będą wydawane wyniki badań, które były wykonywane w dniach  16 - 19  i  22 lutego od 15 do 31 marca wydawane bedą natomiast wyniki [...]
» czytaj więcej
Burmistrz ogłasza konkursu ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych zlokalizowanych na terenie Miasta Tarnowskie Góry na lata 2015-2018” w roku 2016. Badaniami objęci zostaną uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Tarnowskich Gór zameldowani w mieście co daje 1274 osób. W ubiegłym - czyli w pierwszym, w którym obowiązywał program - roku prawo do bezpłatnych badań miało 1253 uczniów, a 881 z nich skorzystało.
W tym roku przedmiotem konkursu ofert jest powierzenie wykonania zadania publicznego obejmującego: 1) Akcję informacyjno-promocyjną obejmującą rozpowszechnienie informacji o programie [...]
» czytaj więcej
Woda ze źródła naturalnego, zlokalizowanego w dzielnicy Repty Śląskie, czyli tzw. Źródełka Młodości, jest nieprzydatna do spożycia – przestrzega Wydział Ochrony Środowiska tarnogórskiego magistratu.
Informacja taka wynika z badań przeprowadzonych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu, który w połowie lutego br. przesłał do Urzędu Miejskiego w [...]
» czytaj więcej
Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej–Curie w Gliwicach zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat.
Mammobus będzie czekał na panie na tarnogórskim Rynku w dniach 16-19 lutego (wtorek - piątek) oraz 22 lutego (poniedziałek) w godz. 10.00-17.00  jak również 23 – [...]
» czytaj więcej
Burmistrz ogłasza konkursu ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej „Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych zlokalizowanych na terenie Miasta Tarnowskie Góry na lata 2015-2018” w roku 2016.
Przypominamy, że badaniam objętyci zostaną uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Tarnowskich Gór zameldowani w mieście co daje 1274 [...]
» czytaj więcej
Przypominamy, że krwiobus Regionalnego centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach czeka na Rynku na chętnych do oddania krwi w każdy drugi i czwarty czwartek miesiąca pomiędzy godz. 13.00 a 17.00. Przypominamy, że krew można też oddać w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym im. Bronisława Hagera.
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Pomagają, integrują mieszkańców, mobilizują do aktywnego spędzania czasu i udziału w życiu publicznym, swoimi pomysłami i działaniami uzupełniają prace samorządu. W Tarnowskich Górach jest ich ponad 100. Organizacje pozarządowe – bo o nich mowa, a konkretnie ich przedstawiciele przybyli 13 grudnia do Pałacu w Rybnej na doroczne spotkanie świąteczne.
Organizacje pozarządowe są dla samorządu ważnym partnerem w realizacji zadań publicznych. W 2015 roku Urząd Miejski zlecił im wykonanie około 140 przedsięwzięć – zarówno [...]
» czytaj więcej
Dzięki Stowarzyszeniu Trasy Rowerowe Tarnowskie Góry mają znakomitą, bo liczącą ponad 20 kilometrów, sieć tras rowerowych. Przy biegnących po parkach, lasach, polach, ale i śródmieściu miasta trasach pojawiły się niedawno tablice informacyjne z opisami m.in. zabytków. Tablic jest wiele, bo w naszym mieście jest co zwiedzać:)
» czytaj więcej
17 września, w 76. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, w Tarnowskich Górach obchodzono Dzień Sybiraka. To dzień narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji.
Uroczystości, tradycyjnie już, rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Józefa Robotnika. Po mszy na cmentarzu parafialnym złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową [...]
» czytaj więcej
W 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej tradycyjnie już obchodzono w Tarnowskich Górach Dzień Kombatanta.
W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiono z tej okazji mszę świętą. Po mszy przedstawiciele władz miasta, reprezentanci organizacji wojskowych, sybirackich oraz [...]
» czytaj więcej
Zakończono prace nad wnioskiem o wpis tarnogórskich podziemi na listę UNESCO. W ramach promocji projektu w Warszawie odbędzie się wystawa fotograficzna tarnogórskich zabytków górniczych umieszczonych we wniosku.
Po wielu latach intensywnych działań zakończono prace nad wnioskiem o wpisanie tarnogórskich zabytków poprzemysłowych na listę UNESCO. Dokument trafił już na biurko [...]
» czytaj więcej
Po kilkumiesięcznej przerwie remontowej Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach jest już dostępna dla turystów.
Tarnogórski zabytek techniki był nieczynny od początku roku.  Za kilka dni rozpocznie się aranżacja wnętrza budynku nadszybia, dzięki której do kopalni wejdzie XXI [...]
» czytaj więcej
Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach sporządził listę 16 podziemnych tras turystycznych z całego kraju, które zostaną objęte rygorystycznym dozorem górniczym. Znalazły się na niej m.in. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, zabrzańska Sztolnia Królowa Luiza oraz Chełmskie Podziemia Kredowe.
Lista została ujawniona podczas XIV Forum Podziemnych Tras Turystycznych Polski zorganizowanego w sobotę w Tarnowskich Górach.  Obiekty podziemne, które znalazły się [...]
» czytaj więcej
W sobotę 7 marca w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej rozpocznie się XIV edycja Ogólnopolskiego Forum Podziemnych Tras Turystycznych. Do miasta gwarków przyjadą reprezentanci blisko dwudziestu obiektów podziemnych z całego kraju.
Mimo, że turystów pod ziemią nie brakuje, to coraz trudniej sprostać ich oczekiwaniom. Rozwój podziemnych inwestycji hamuje również rygorystyczne prawo geologiczne i [...]
» czytaj więcej
Ponad 110 tys. turystów zwiedziło w minionym roku Zabytkową Kopalnię Srebra oraz Sztolnię "Czarnego Pstrąga". Dwa sztandarowe tarnogórskie zabytki industrialne zanotowały w porównaniu do lat ubiegłych znaczny wzrost frekwencji. Tak dynamicznego wzrostu zainteresowania dawnym górnictwem kruszcowym nie notowano tu od wielu lat.
Jak podaje Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego przy Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Zabytkową Kopalnię Srebra odwiedziło przez ostatni rok niecałe 70 tys. [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
W dniach 7 – 9 czerwca (termin zapasowy to 10 czerwca ) zostanie przeprowadzone krajowe ćwiczenie „ANAKONDA 16” w ramach którego odbędzie się trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.
W ramach treningu emitowany będzie – dźwięk modulowany trwający trzy minuty – oznaczający ogłoszenie alarmu oraz dźwięk ciągły trwający trzy minuty – oznaczający [...]
» czytaj więcej
Biuro Rady Miejskiej informuje, iż XVIII sesja Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach odbędzie się 24 lutego 2016 r. o godz. 10:00 w sali sesyjnej tarnogórskiego Ratusza przy ul. Rynek 4.
Program sesji w załączniku oraz linku .
» czytaj więcej
Przedsiębiorco, jeśli posiadasz samochód służbowy, kotłownię, technologię powodującą emisję m.in. spawanie, malowanie, urządzenia klimatyzacyjne lub jeśli wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach lub jesteś ich importerem, wytwarzasz, zbierasz, poddajesz odzyskowi odpady inne niż komunalne (np. świetlówki, tonery, przepracowany olej) masz obowiązek sprawozdawczy wobec Urzędu Marszałkowskiego.
Urząd Marszałkowski zaprasza na bezpłatne szkolenia dotyczące sporządzania sprawozdań, które odbędą się w 2016 roku. Terminy szkoleń, ich program oraz kartę zgłoszeniową [...]
» czytaj więcej
- Ufam, że nadejście Nowego Roku świętować będziemy w naszym mieście radośnie i odpowiedzialnie - pisze w swoim liście Burmistrz Arkadiusz Czech.
APEL BURMISTRZA MIASTA TARNOWSKIE GÓRY Okres sylwestrowo - noworoczny to tradycyjnie czas zabawy i radości, to czas, kiedy pragnąc podkreślić naszą radość z nadejścia Nowego [...]
» czytaj więcej
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnowskich Górach zaprasza na szkolenie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Termin szkolenia to 3 grudnia – godzina 9.00.
Tematy spotkania: - nowa usługa Administracji Podatkowej : Asystent Podatnika. - obowiązki podatnika w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej: - rejestracja działalności [...]
» czytaj więcej
W dniach 13 – 14 października br. (termin zapasowy 16 października br.) zostanie przeprowadzone krajowe ćwiczenie „RENEGADE – SAREX 15/II”.
W ramach ćwiczenia przewidziano trening systemu alarmowania i ostrzegania, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania [...]
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie
Ptaki żyją w otoczeniu ludzi od zawsze. Umilają im życie swoim wyglądem i śpiewem. Niestety bywa i tak, że zbyt duża ich populacja stanowi zagrożenie dla egzystencji człowieka.
Mieszkańcy miast najbardziej upodobali sobie gołębie, często dokarmiając je pozostałościami z gospodarstw domowych: starym pieczywem, makaronem, resztkami ziemniaków, paluszkami, [...]
» czytaj więcej
Organizator wyścigu kolarskiego Tour de Pologne - Lang Team ogłasza konkurs na „Najpiękniejsze miasto Tour de Pologne". Udekorujmy witryny sklepowe i okna swoich domów! Przypominamy - Tarnowskie Góry są miastem startowym II etapu tegorocznego Tour de Pologne, który rozgrywany będzie 13 lipca.
Nagrody w konkursie zostaną przyznane w trzech kategoriach: miasto startowe (w którym rozpoczyna się dany etap wyścigu), miasto etapowe (mety) - w którym kończy się dany etap [...]
» czytaj więcej
Biuro Rady Miejskiej informuje, iż XXII sesja Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, odbędzie się w dniu 29 czerwca 2016 r. o godz. 09:30 w sali sesyjnej tarnogórskiego Ratusza przy ul. Rynek 4.
» czytaj więcej
Moje kochane Tarnowskie Góry! - zakrzyknął Jan Miodek na widok burmistrza Arkadiusza Czecha i towarzyszących mu gwarków. Przedstawiciele miasta gościli 24 czerwca na uroczystości zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski z okazji 70 urodzin profesora.
Na benefis profesora Jana Miodka - tarnogórzanina, Honorowego Obywatela naszego miasta, propagatora piękna mowy polskiej, autora telewizyjnych programów „Ojczyzna [...]
» czytaj więcej
Kolejne pary świętowały dziś w tarnogórskim magistracie 50, 55 i 60 rocznicę pożycia małżeńskiego. Życzenia jubilatom złożyli - burmistrz Arkadiusz Czech i szefowa Urzędu Stanu Cywilnego Danuta Plotecka. Małżeństwa, które obchodziły półwiecze związku przyjęły z rąk burmistrza nadane przez Prezydenta RP Medale z różą.
- Nie bez powodu jest to medal z różą. Róża to kwiat piękny jak wiele dni w Waszym wspólnym życiu, ale też posiadający kolce, bo nie zabrakło też zapewne [...]
» czytaj więcej
Dziewiąty już rok akademicki zakończyli 17 czerwca słuchacze Tarnogórskiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Uroczyste spotkanie odbyło się w Kompleksie Zamkowym w Starych Tarnowicach. Były życzenia od sympatyków uniwersytetu złożone m.in. przez przedstawicieli miasta - burmistrza [...]
» czytaj więcej
IMGW w Krakowie prognozuje, że dziś (17.06) w godzinach od 10.00 do 14.00 przewidywane jest wystąpienie burz z opadami deszczu (do 20 mm) i gradu. Porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 90 km/h.
» czytaj więcej
- O trwałości związku decyduje wskaźnik komplementowania - śmieje się pan Stanisław Jakubik, który wraz z żoną Heleną świętował dziś jubileusz 60-lecia pożycia małżeńskiego. - Mężczyzna powinien kobiecie prawić komplementy conajmniej trzy razy dziennie, a żona mężowi przynajmniej raz - dodaje.
Jubilaci spotkali się dziś (15.06.) na uroczystości w magistracie. Część z nich stanęła na ślubnym kobiercu 50 lat temu, inni 55, a pozostali aż 60 lat temu! Parom świętującym [...]
» czytaj więcej
Informujemy, że w najbliższy czwartek - 16 czerwca opłaty z tytułu odpadów komunalnych będą przyjmowane w kasach Urzędu Miejskiego do godziny 15.00. Za wszelkie utrudnienia i niedogodności przepraszamy. Informujemy jednocześnie, że istnieje możliwość dokonania powyższej opłaty, bez dodatkowych kosztów, w ING Banku Śląskim S.A. przy ul. Strzeleckiej 5 w Tarnowskich Górach.
» czytaj więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 wszystkie

Newsletter

Zapisz się do newslettera.

godziny pracy urzędu: poniedziałek 9.00-17.00 | wtorek - czwartek: 8:00-16:00 | piątek: 7:00-15:00
Facebook